czwartek, 6 sierpnia 2015

ŚLUB KONKORDATOWY WE WŁOSZECH

 We Włoszech podobnie jak w Polsce można zawrzeć ślub konkordatowy, oznacza to że ślub zawarty w kościele po spelnieniu wymaganych warunków zostanie jednocześnie zarejestrowany we Włoskim Urzedzie Stanu Cywilnego i będzie miał on skutki cywilno-prawne.
Jest to możliwe dzięki umowie jaka została podpisana przez Państwo Włoskie z Watykanem i innymi przedstawicielami wyznań i religii.
Ślub konkordatowy różni się tylko tym od ślubu kościelnego, że ksiądz odprawiający mszę dodatkowo odczytuje Młodej Parze artykuły włoskiego Kodeksu Cywilnego nr. 143, 144 i 147, które mówią o prawach i obowiązkach małżonków – są to te same artykuły, które odczytuje urzędnik USC podczas ślubu cywilnego. Po ceremonii nowożeńcy oraz świadkowie podpisują akt ślubu, sporządzony w dwóch oryginałach, który następnie zostanie przesłany do Urzędu Stanu Cywilnego.
W ciągu 5 dni od zawarcia zwiazku małżeńskiego proboszcz parafii w której udzielono ślub przekazuje jeden z dwóch oryginałów aktu ślubu do Włoskiego Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie zostaje on zarejestrowany. Związek małżeński posiada skutki cywilno-prawne od dnia jego zawarcia. Rejestracja związku małżeńskiego jest niezbędna do uznania Waszego małżeństwa przez państwo włoskie a pózniej dopiero państwo polskie.


Do  ślubu konkoratowego są wymagane następujace dokumenty:

Dokumenty cywilne (takie same jakie sa niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego przez obywatela polskiego we Włoszech):

Do  ślubu konkoratowego są wymagane następujace dokumenty:

Dokumenty cywilne (takie same jakie sa niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego przez obywatela polskiego we Włoszech):
- polski dokument stwierdzający tożsamość, paszport lub dowòd osobisty
- dokument  "nulla osta al matrimonio all'estero"
- odpis skrócony aktu urodzenia jesli w dokumencie "nulla osta al matrimonio all'estero" nie sa wymienione nazwiska i imiona rodicow nowozencow
- pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa w języku włoskim, sporządzany we włoskim urzędzie.

Dokumenty kościelne:
- Licencja na zawarcie Sakramentu Małżeństwa, wystawiona w Polsce przez Parafie zamieszkania jednego z nowozencow na Kosciół w kórym ma być udzielony ślub konkordatowy.
Licencje wystawia ksiądz proboszcz narzeczonego badź narzeczonej. To u niego trzeba zlożyć wszystkie dokumenty do ślubu kościelnego:
  1. zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego
  2. świadectwa chrztu
  3. świadectwa bierzmowania
Po złożeniu w kancelarii parafialnej w Polsce wszystkich dokumentów oraz potwierdzeniu Waszej woli pobrania się, ksiądz spisuje protokół przedślubny i wydaje Wam licencję na zawarcie związku małżeńskiego poza parafią zamieszkania. Licencja wedlug wymagań Vicariato di Roma musi być podbita w Kurii diecezjalnej, do której powinno być dopisane udzielenie “nihil obstat”, wymaganie przez Vicariato di Roma.
Licencja i dokumenty do ślubu cywilnego należy przedstawić w kancelarii parafialnej we Włoszech w celu sporządzenia protukółu ślubnego, kotry bardzie rejestrowany w Vicariato di Roma, natomiast dokumenty cywilne będa musiały być dostarczone do Włoskiego Urzedu Stanu Cywilnego i bedą podstawą do procedury cywilnej.
Ślub musi sie odbyć w obecności co najmniej dwóch świadków, którzy podpisują razem z Wami dokumenty potwierdzające zawarcie związku małżeńskiego.

Źródło:  Vicariato di Roma  i Comune di Roma
Wiecej informacji udzielamy pod e-mail: wloskislub@gmail.com i info@slubwrzymie.comBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza