sobota, 23 lipca 2016

WŁOSKIE ZWYCZAJE I TRADYCJE ŚLUBNE - BOMBONIERKA. Co to jest ?


Włoska bomboniera czyli jak podziękować gościom

Włoski zwyczaj dawania gościom bomboniery  cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Polsce od kilku lat także panuje moda na malutkie prezenty od Państwa Młodych wręczane gościom w podziękowaniu za przybycie, pamięć i towarzyszenie w tym wielkim wydarzeniu jakim jest ślub.


Skąd się wzięła tradycja bomboniery, co symbolizuje i co czym dokładnie jest? O tym poniżej.
Tradycja obdarowywania gości bombonierą związana jest z Włochami jednak jej nazwa powstała we Francji. Wszystko za sprawą Ludwika XIV ,który obdarowywał przybyłych na dwór gości małymi słodkimi upominkami  - „bombonierre” pochodne słowa bon bon czyli cukierek.

Czym dokładnie jest bomboniera?
Bomboniera to nic innego niż małe zawiniątko – zawsze pięknie udekorowane ,w którym znajdują się confetti - twarde cukierki z migdałem oblane czekoladą i lukrem. Najważniejsze jest to, żeby było ich pięć. Ma to symbolizować pięć życzeń dla pary młodej czyli długie życie, zdrowie, bogactwo, szczęście i płodność.

Kiedyś pilnowano aby migdałowe cukierki wręczane gościom miały kolor biały czyli kolor kojarzący się ze ślubem. Obecnie producenci confetti prześcigają się w pomysłach na urozmaicenie kolorowych cukierków, a młode pary chętnie z tych pomysłów korzystają.
Warto dodać, że nie dla każdego gościa weselnego bomboniera jest taka sama. Modne stało się obdarowywanie najbliższej rodziny troszkę droższymi podarunkami. I tak rodzice, świadkowie, rodzeństwo, dziadkowie prócz malutkiego pakunku z confetti znajdą w swojej bombonierze np. własnej roboty wino, dżem, miód lub bibelot typu otwieracz, wazon itp.
Słodkie podarunki wręczane są gościom albo na początku przyjęcia – zazwyczaj ustawione są przy nakryciach stołu lub w trakcie wesela osobiście  przez nowożeńców.

 Co ważne bombonierę wręcza się nie tylko przybyłym na wesele gościom, ale także wszystkim tym, którzy nie mogli być z para młodą w ten dzień,  ale pamiętali o wydarzeniu wysyłając do domu życzenia czy prezenty.

Ten słodki upominek symbolizuje podziękowanie za uczestnictwo w uroczystości, zaangażowanie i dobrą zabawę. Mały, ale jakże uroczy gest sprawia, że przybyli goście nie tylko czują się docenieni , ale także zapamiętają ten ślub na długie lata.

3 komentarze:

 1. Migdały są w tym tiulu na wierzchu, a ten prostokąt owinięty papierem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem prócz migdałów młodzi dają małe upominki. Najczęściej dotyczy to najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie)

   Usuń
 2. Super artykuł :)) Pozdrawiamy GdzieWesele.pl :)

  OdpowiedzUsuń