sobota, 18 kwietnia 2020

ŚLUB KOŚCIELNY W POLSKIEJ PARAFI IM ŚW. STANISŁAWA W RZYMIE

ŚLUB KOŚCIELNY W POLSKIEJ PARAFI IM ŚW. STANISŁAWA W RZYMIE

Dla Młodych Par decydujących sie na ślub kościelny w Rzymie najłatwiejszą formą samodzielnej organizacji sakramentu jest skontakowanie się z Polskim Kościołem im Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie. Pierwszy raz najlepiej jest przedzwonić telefonicznie w celu informacyjnym i wstępnym ustaleniu terminu ślubu, a następnie przejść do korespondencji e-mailowej. Na dzień dzisiejszy dla Młodych Par z Polski jest wskazany śluby „tylko” kościelny, natomiast śluby konkordatowe tzn. ze skutkami cywilno-kościelnymi według procedur prawa włoskiego są unikane ze względu na długotrwałe. Organizując  ślub tylko
kościelny możemy to zrobić na odległość pozostając w bezpośrednim kontakcie telefonicznym lub e-mail z polskim księdzem z Polskiego Kościoła w Rzymie.


Młode Pary z Polski musza najpierw wziąc ślub cywilny w Polsce w Urzędzie Stanu Cywilnego w mieście swojego zamieszkania lub w Polskim Konsulacie w Rzymie. Na podstawie orginalnego polskiego aktu ślubu lub zaświadczenia z konsulatu mogą ubiegać sie o udzielenie ślubu kościelnego. Dokument ten musi być dostarczony z innymi opisanymi poniżej, na kilka dni przed datą ślubu.
Wymagania do ślubu kościelnego są ustanawione przez Vicariato di Roma, gdzie na każdy ślub z osobna trzeba uzyskać pozwolenie w Ufficio Matrimoni. Zgodę na ślub załatwia ksiądz z parafii, dlatego też należy osobiście się skontaktować z księdzem w celu ustalenia szczegółów. Formalności do ślubu wraz z rezerwacja terminu, rozpoczynaja się na 3/4 miesiące przed planowaną datą uroczystości.

Do ślubu kościelnego wymagane są następujące dokumenty:

- polski dokument stwierdzający tożsamość, paszport lub dowód osobisty,
 

- zaświadczenie z polskiego urzędu stany cywilnego w formie aktu ślubu, jeśli ślub miał miejsce w Polsce lub konsulatu polskiego jeśli młodzi zawarli związek cywilny przed Konsulem.
 

- licencja na zawarcie sakramentu małżeństwa, wystawioną na Kościół im. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, gdzie się ma odbyć ceremonia zaślubin w ustalomym terminie.

Licencję wystawia ksiądz proboszcz narzeczonego badź narzeczonej. To u niego trzeba złożyć wszystkie dokumenty do ślubu kościelnego. W licencji oprócz standartowych danych powinny być dopisane daty bierzmowania wymagane we Włoszech. Licencja powinna być podstemplowana w Kurii Diecezjalnej, do której powinno być dopisane udzielenie “nihil obstat”, wymaganie przez Vicariato di Roma.

W przypadku Młodych Par przyjeżdżajacych z Polski po udzieleniu ślubu polski kościół w Rzymie wystawia certyfikat, który należy przedstawić w Polsce w parafi zamieszkania w celu adnotacji i rejestracji ślubu w księdze parafii.
źródło:
Parafia Kościoła św. Stanisława B. M. w Rzymie
http://duszpasterstwopolakowwrzymie.com/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza