piątek, 13 marca 2015

Goście na ślubie za granicą

Często Pary Młode decydując się na ślub za granicą marzą o skromnej uroczystości spędzonej jedynie we dwoje. Jeśli decydują sie na zabranie dodatkowych osób, są to najczęściej świadkowie lub rodzice. Jednak nie każdy ślub za granicą to niewielka ceremonia bez przyjęcia i nie każdy chce rezygnować z obecności kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu bliskich osób. Takie śluby za granicą się odbywają, wymagają jednak odrobinę większych przygotowań.
Nad czym warto się zastanowić, jeśli planujecie ślub za granicą i chcecie zaprosić większą grupę gości?


Na wstępie swoich rozważań na temat ślubu i przyjęcia weselnego za granicą musicie dokładnie ustalić swój budżet. Przeliczcie czy jest on wystarczający na realizację Waszego planu i gdzie ewentualnie możecie obciąć koszty (zmiana miejsca przyjęcia? ograniczenie liczby gości? krótsze przyjęcie i skromniejsze menu?). Jeśli nie macie wiedzy na temat potencjalnych cen usług z którymi możecie się spotkać, zawsze pomocą służą Wam konsultanci ślubni za granicą.

Transport
Co koniecznie musicie przemyśleć? Kiedy i w jaki sposób goście dotrą do miasta w którym odbywa się ślub? Pozostawicie im wolny wybór, a może zasugerujecie tanie linie lotnicze, konkretnych przewoźników, wspólne wynajęcie autobusu lub busa? Jak goście dotrą na miejsce ceremonii i wesela? Taksówkami, wynajętym samochodem lub busem, a może wystarczy mapa i metro?
Kto zapłaci za transport gości? Jeśli nie mieści się to w Waszym budżecie, to zastanówcie się nad transportem dla wybranych osób z najbliższej rodziny: świadków, rodziców, dziadków.

Nocleg
Lista pytań do rozważenia jest tu podobna do tych z punktu dotyczącego transportu. Przede wszystkim musicie zastanowić się nad tym na ile dni przed i na ile dni po wydarzeniu goście będą potrzebowali noclegu. Pomożecie im zorganizować miejsca w jednym, wspólnym hotelu czy pozostawicie im wolny wybór? Kto za noclegi (i za ile dni) zapłaci? Zawsze możecie opłacić wszystkim bądź wybranym gościom część noclegów (dzień przed i po ślubie), a za dodatkowe dni zaproszeni dopłacą sobie sami.

Obecność jest prezentem
Zagraniczna podróż na ślub, nawet członka najbliższej rodziny, to znaczny koszt, często przewyższający kwoty jakie daje się na prezent w kopercie. Jeśli bardziej niż na prezentach zależy Wam na obecności gości w tym dniu, możecie zaproponować im satysfakcjonujące rozwiązanie. Zaproponujcie, aby prezentem dla Was była obecność z Wami w tym dniu, bo to jest dla Was ważniejsze niż wszystkie materialne rzeczy, które moglibyście dostać. Powinno zadziałać :)

Przewodnik ślubno-weselny
Coraz częściej na ślubach, także w Polsce, goście dostają przewodniki ślubno-weselne. Co to takiego? W skrócie: to lista informacji, które pomogą gościom. Jeśli jest to pomocne dla osób, które na wesela w swoim kraju chodzą regularnie, rozumieją tradycje, nie mają problemów z transportem, to wyobraźcie sobie jak bardzo będzie cenne dla osób, dla których podróż na Wasz ślub jest pierwszym wyjazdem zagranicznym w życiu. 
Co w takim przewodniku powinno sie zawierać? Szczegółowe informacje o transporcie i noclegu. Czy jest zaplanowany, czy istnieje osoba odpowiedzialna za jego organizacje dla wszystkich gości, jak i kiedy się odbywa, aż po szczegóły typu: o której godzinie można się zameldować w hotelu? Informacje o przebiegu ceremonii, kolejności wydarzeń (kto pierwszy wchodzi do kościoła, kto wychodzi, podobnie na sali), najważniejszych punktach przyjęcia weselnego (grupowe zdjęcie, krojenie tortu, inne atrakcje), danych telefonicznych do osób do których zawsze można zwrócić się po pomoc i najważniejszych adresach (np. adresy miejsca ceremonii, przyjęcia, ambasady). Dodatkowym, miłym, akcentem w takim przewodniku może być krótki polsko-włoski słowniczek i opis okolicznych atrakcji turystycznych wartych zobaczenia.

Organizacja ślubu za granicą wciąż jest niecodziennym wydarzeniem dla zapraszanych gości. W takich realiach Para Młoda może w najlepszy dla siebie sposób zaplanować ceremonię nie obawiając się tego, że czegoś nie wypada i coś zostanie uznane za faux-pas. Trzeba mieć na uwadze, że goście mogą zrozumieć brak transportu czy noclegu, ale warto ze wszystkich sił postarać się, aby przybycie i pobyt na ślubie i przyjęciu jak najbardziej im ułatwić :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza