wtorek, 31 marca 2015

Ślub we Włoszech? - Zapraszamy do Ascoli Piceno

Planujesz ślub we Włoszech??

Zapraszamy do Ascoli Piceno. To niezwykle urokliwe miasteczko położone w środkowych Włoszech, o długiej i bogatej historii, wciąż żyjącej wśród jego mieszkańców, przyciąga  odwiedzających swoją ciekawą tradycją i atrakcyjnymi zabytkami. Ascoli Piceno to piękny krajobraz, wspaniałe i niezapomniane widoki oraz niepowtarzalna atmosfera, która zachęca do realizacji sesji ślubnych. Może stać się wyjątkowym miejscem właśnie dla Was. Miejscowość i jej okolice są też bogate w ciekawe zakątki, które wartość zobaczyć, stąd Ascoli może stać idealnym miejscem, w którym warto nie tylko zorganizować swój ślub, ale także spędzić miodowy miesiąc. Ascoli to Quintana – święto o średniowiecznej tradycji z turniejem rycerskim, które wiąże się w nierozerwalny sposób z miastem i jego mieszkańcami. Ten pełen emocji i wrażeń spektakl, odbywający się przy akompaniamencie bębnów i trąb jest niesłychaną atrakcją dla turystów.
Słów kilka o Ascoli Piceno
 
Miejscowość położona jest w odległości 25 km od Morza Adriatyckiego; ten sam dystans dzieli Ascoli z pasmem Apeninów – ze szczytami San Giacomo (1110 m ), Monte Piselli (1427 m) i Monte Vettore (2476 m).Ascoli swoimi dziejami sięga czasów przed-rzymskich. Usytuowane zostało przy Via Salaria, co umożliwiało mu ustawiczny rozwój i zwiększało atrakcyjność. Obecnie miejscowość liczy 50 079 mieszkańców i jest perłą turystyczną regionu Marche.Można w nim zobaczyć wiele ciekawych zabytków architektonicznych – budowli, rzeźb,placów oraz... wież. W średniowieczu było ich ponad 200, obecnie nad miasteczkiem góruje ich około 100.  Właśnie dlatego Ascoli Piceno nazywane jest miastem 100 wież! Liczne zabytkowe kościoły, kaplice i kapliczki, a także posągi, starożytne dzieła sztuki i historyczne zabytki, które znajdują się zarówno w najbardziej zabytkowej części miasta, ale także i na jego obrzeżach, przyciągają wielu turystów - nie tylko z Włoch, ale i z wielu innych krajów.Centrum starego miasta zbudowane zostało z trawertynu, białego kamienia wapiennego wydobywanego z pobliskich gór, nadającego dzięki swej barwie niezwykły charakter tej historycznej części miasta. Dodatkowo liczne wąskie uliczki przeznaczone jedynie dla pieszych, tworzą romantyczną i cichą atmosferę. Niektóre z nich prowadzą donikąd, dlatego – aby nie zabłądzić – warto mieć ze sobą przewodnika, najlepiej jednego z rodowitych mieszkańców Ascoli, nadzwyczaj kochającego swoje rodzinne miasto.

 Co warto zobaczyć w Ascoli Piceno?

Perłą miejscowości jest renesansowy plac Piazza del Popolo, uznany za jeden z najpiękniejszych w całych Włoszech. Jest najpopularniejszym miejscem spotkań tutejszych mieszkańców. Innym godnym uwagi placem jest, najstarszy w Ascoli, Piazza Arringo. Często uczęszczany jest także tzw. „plac warzywny” - Chiostro di San Francesco, który od czasów Rzymian aż do XVII wieku był największym centrum handlowym miasta.

Ascoli słynie z wielu zabytkowych kościołów, kaplic i krypt. Poniżej podajemy najciekawsze i godne polecenia propozycje - również pod względem uroczystości ślubnej.

Poczynając od pięknej katedry pod wezwaniem św. Emidiusza, dzieła tutejszego XV-wiecznego artysty Carlo Crivelli, warto skierować swe kroki również do barokowego Tempietto di Sant'Emidio alle Grotte. Ten niewielki kościół („tempietto” oznacza „kościółek”) zbudowany został w l. 1717-1720/21 na polecenie papieża Klemensa XI.  Z kultem św. Emidiusza - patrona miasta, biskupa-męczennika z czasów cesarza Dioklecjana - powiązana jest również inna tutejsza świątynia - Tempietto di Sant'Emidio Rosso.Jedną z ciekawszych świątyń w Ascoli Piceno jest kościół św. Franciszka, którego budowę rozpoczęto jeszcze w 1258 roku. Wielokrotnie przebudowywany, otrzymał barokową fasadę w stylu Bramantego. Wewnątrz zachwyca swym urokiem dekoracja trawertynowa oraz monumentalny pomnik papieża Juliusza II.

Innymi polecanymi miejscami są: Chiesa di San Gregorio Magno, Chiesa di San Tommaso Apostolo, Chiesa del Cuore Immacolato di Maria, Chiesa di San Vittore, Chiesa della Madonna del Ponte, Chiesa di San Martino Vescovo, Chiesa di Santa Maria del Lago.

Poza ośrodkami kultowymi, Ascoli Piceno może się pochwalić wieloma zabytkami o charakterze świeckim. Do najokazalszych należy w tym przypadku Palazzo Del Governo, czyli Pałac Rządowy, zwany także pałacem Świętego Filipa, który usytuowany jest we wschodniej części placu imienia Fausto Simonetti. Kolejnym ciekawym zabytkowym obiektem, w którym znajduje się obecnie część urzędów Miasta i Gminy oraz Gabinet Burmistrza, to Palazzo dell'Arengo, który powstał w XII wieku. Znajduje się niedaleko wspomnianej wcześniej katedry. Godnym uwagi jest Palazzo dei Capitani del Popolo, zbudowany w XIII wieku i przebudowywany w wieku XVI. W jego pobliżu znajduje się historyczna kawiarnia Meletti, powstała w 1917 roku, obecna na liście 150 zabytkowych włoskich kawiarni. Sama kawiarnia Meletti to miejsce spotkań najważniejszych osobistości miasta.Spośród starożytnych zabytków warto wspomnieć o Porta Gemina - pozostałości po Via Salaria
z I wieku p.n.e. Niedaleko znajdują się pozostałości rzymskiego teatru.Oprócz samych zabytków, miasto Ascoli Piceno posiada także kilka pięknych parków i ogrodów, w tym ogród botaniczny imienia Benito Di Lorenzo, w którym można podziwiać między innymi niesamowicie rzadkie odmiany drzew oliwkowych. Godne zobaczenia są także liczne muzea, teatry oraz piękne biblioteki znajdujące się w mieście.

Miejscowa tradycja – Giostra della QuintanaWielką atrakcją w czasie lata jest turniej rycerski, sięgający swoją tradycją średniowiecza, o nazwie Giostra della Quintana. Turniej odbywa się dwa razy w roku: w drugą sobotę lipca ( w godzinach wieczornych) oraz w pierwszą niedzielę sierpnia (w godzinach popołudniowych). Dla mieszkańców tego miasta jest to wielka i ważna uroczystość. Turniej niezaprzeczalnie urozmaica i wzbogaca weselną uroczystość – może stać się ciekawą i niezapomnianą przygodą zarówno dla młodej pary, jak i gości weselnych.Każda dzielnica miasta (a jest ich sześć) ma swoją drużynę, w skład której wchodzą rycerze, dama, dwórki, dobosze i chorągwiarze. Quintana rozpoczyna się przemarszem ok. 1 500 osób w strojach z epoki średniowiecza, przez całe miasto, aż do starego stadionu. Kolejność dzielnic uzależniona jest od wyniku zeszłorocznego turnieju. Na początku pochodu kroczą przedstawiciele okolicznych osad, następnie przedstawiciele miasta na czele z aktualnym burmistrzem i po kolei każda dzielnica.  Ta niecodzienna atmosfera przyciąga liczną publiczność. Miasto nabiera życia i mieni się tysiącami barw.Cały orszak dociera do stadionu, gdzie odbywa się turniej rycerski. Bierze w nim udział sześciu rycerzy na koniach, którzy stają w szranki, aby dowieść swej sprawności. W centralnym miejscu placu ustawiony jest cel - Maur Saraceński, który zamiast lewego ramienia ma tarczę. Galopujący jeździec musi trafić sztancą w tarczę i zdobyć jak najwięcej punktów w trzech rundach. Ten, który uzyska największą liczbę punktów zdobywa proporzec, z którym kroczy następnie jego drużyna.

Zapraszamy do Ascoli Piceno.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza