- Wysłanie naszej oferty do zapoznania.
- Wybranie parafii w Rzymie, w której ma się odbyć ceremonia ślubu kościelnego ze skutkami cywilnymi.
- Wypełnienie formularza zgłoszeniowego udostępnionego w formie linku z zaproponowaniem trzech terminów ślubu.
- Zarezerwowanie terminu i miejsca ślubu według indywidualnego regulaminu wybranej parafii w Rzymie i kurii rzymskiej.
- Zawarcie umowy na organizację procedury ślubnej, wpłacenie zaliczki na poczet organizacji oraz ewentualnych zadatków do biura parafialnego (jeśli są wymagane).
- Zdefiniowanie jednej parafii zamieszkania nowożeńców w Polsce, która przygotuje praktykę ślubną i wystawi licencję kościelną (parafia zamieszkania jest to parafia pobytu od minimum 3 miesięcy). Pierwsza wizyta u proboszcza w celu rozpoczęcia praktyki i ustalenia terminarzu spotkań w celu dokonania praktyki.
- Przygotowanie przez Młodą Parę w polskim urzędzie stanu cywilnego niezbędnej dokumentacji cywilnej według wymagań włoskiego urzędu stanu cywilnego (ważność dokumentacji cywilnej wynosi 6 miesięcy).
- Dostarczenie dla proboszcza do wglądu dokumentacji cywilnej i zdefiniowanie kto wyśle dokumentację do Rzymu. Uwaga! Dokumenty na tym etapie zawsze muszą trafić do kurii w Rzymie, nigdy do parafii, gdzie będzie ślub. Dokumentację wysyła:
- kuria w Polsce do kurii w Rzymie,
- proboszcz z Polski do kurii w Rzymie,
- dokumentację dostaje Młoda Para i wysyła do nas.
- Przesłanie do nas skanów dokumentacji cywilnej (jeśli jest dyspozycyjna - również kościelnej) do kontroli oraz (po sprawdzeniu) przesyłka dokumentacji w oryginale do nas, do Rzymu.
- Dopełnienie wszystkich formalności w Rzymie z naszej strony.
- Przyjazd do Włoch Młodej Pary i wstawienie się na umówione spotkanie osobiste lub online w celu ustaleń dotyczących ceremonii z celebrantem polskojęzycznym.
- Uregulowanie ostatnich kwestii finansowych z nami.
- Ceremonia Ślubna.
- Wydanie aktu małżeństwa ślubu kościelnego w dniu ceremonii.
- Wydanie aktu małżeństwa Comune di Roma do 90 dni od daty ceremonii.
- Akt małżeństwa zostaje wydany na druku wielojęzycznym według konwencji wiedeńskiej lub z Monachium. Nie wymaga on absolutnie tłumaczenia, ponieważ Polskę również obowiązuje owa konwencja.
- Jeśli włoski urząd zdecyduje się na wprowadzenie adnotacji w notatkach na akcie małżeństwa, to będzie podlegał on tłumaczeniu w Polsce przez tłumacza przysięgłego.
- Transkrypcja aktu małżeństwa w polskim urzędzie stanu cywilnego. Prawo polskie przewiduje możliwość złożenia deklaracji o zmianie nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego. Dotyczy to mężczyzn i kobiet. Jest to przewidziane przez prawo polskie i należy się tego domagać. Uwaga! Podczas ślubu we Włoszech podpisuje się tylko kontrakt małżeński. Na włoskich aktach małżeństwa każdy pozostaje przy swoim nazwisku, jednakże w momencie, kiedy dokonywana jest transkrypcja włoskiego aktu w Polsce, dokument musi być zinterpretowany na prawo polskie, dlatego po transkrypcji nowożeńcy mają prawo do zmiany nazwiska.
We Włoszech w momencie ślubu Młoda Para, jeśli są obywatelami włoskimi, składa deklarację odnośnie prawa majątkowego (rozdzielności bądź wspólnoty majątkowej). Obcokrajowcy natomiast zawsze deklarują, że wszystkie kwestie prawa majątkowego będą zdefiniowane według prawa kraju pochodzenia (obywatelstwa). W Polsce wszelkie deklaracje majątkowe składa się u notariusza, do którego należy zgłosić się po powrocie.