środa, 28 sierpnia 2019

Rodzaje ślubów we Włoszech

Istnieją różne formy legalizacji związku małżeńskiego we Włoszech. Można wyróżnić następujące:

ŚLUBY CYWILNE
  1. Ślub cywilny według prawa włoskiego
Ceremonia ma miejsce w siedzibie włoskiego urzędu stanu cywilnego, na terytorium całych Włoch. Ślub jest udzielany przez włoskiego urzędnika, który posiada do tego odpowiednie uprawnienia - kierownik, bądź inna osoba nominowana przez włoski urząd stanu cywilnego, posiadająca obywatelstwo włoskie. Związek małżeński Młoda Para ma możliwość zawrzeć w jednym z 3 rodzajów miejsc:      
Sala ślubów w Palazzo Cavalli w Wenecji
  1. W sali reprezentacyjnej rady gminy;
  2. W innym miejscu odgórnie ustalonym przez radę gminy, które jest zawsze własnością gminy (sale i plenery miejskie);
  3. W miejscu wyznaczonym przez gminę z tzw. koncesją na celebrację ślubów. Najczęściej są to prywatne wille, plaże i pałace. Powinni jednak Państwo pamiętać, że takie lokalizacje muszą spełnić szereg warunków, są limitowane, nie występują w każdych gminach, a ich wynajem wiąże się z wysokimi kosztami.  

Ślub to wydarzenie publiczne we Włoszech, każdy włoski obywatel ma prawo w nich uczestniczyć, nie może odbyć się przy zamkniętych drzwiach. Szczegółowy opis całej procedury związanej z  organizacją ślubu cywilnego znajdą Państwo w naszym artykule: LINK 01  

  1. Ślub cywilny według prawa polskiego
Ceremonia ma miejsce na terytorium polskiej placówki dyplomatycznej. Ślub jest udzielany według procedury polskiej, na podstawie zaświadczenia o stanie cywilnym. Uroczyste zawarcie związku małżeńskiego może się odbyć w dwóch miastach - Rzymie i Mediolanie. Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej polskiego konsulatu w Rzymie (https://www.rzym.msz.gov.pl) oraz w Mediolanie (https://www.mediolan.msz.gov.pl). Koszt ślubu to opłata stała do polskiego konsulatu, która wynosi 500 euro. Wymagania są następujące:
  • Należy pojawić się dwa razy we Włoszech. Pierwszy przyjazd musi mieć miejsce minimum 31 dni przed datą ślubu w celu złożenia deklaracji przed konsulem. Następnie, po upływie powyższego okresu (31 dni) trzeba powrócić na ceremonię;

Więcej szczegółów dotyczących ślubów cywilnych według prawa polskiego znajdą Państwo w naszym artykule: LINK 02


ŚLUBY W KOŚCIELE  

3.   Ślub kanoniczny (kościelny)
Jest to ślub wyznaniowy. Ceremonia ma miejsce w kościele. Podstawą prawną decydującą o możliwości udzielenia ślubu kanonicznego jest zawarcie wcześniejszego ślubu cywilnego i dostarczenie aktu małżeństwa na druku wielojęzycznym. Ślub cywilny w polskim lub włoskim urzędzie stanu cywilnego musi mieć miejsce minimum 2 miesiące przed planowaną datą ceremonii kościelnej.

4.   Ślub konkordatowy    
Jest to ceremonia kościelna ze skutkami cywilnymi według prawa włoskiego. Tak naprawdę są to dwa śluby w jednym (kościelny wraz z cywilnym), które odbywają się przed włoskim proboszczem lub osobą specjalnie do tego oddelegowaną. Procedury ślubne muszą być dopełnione z odpowiednim wyprzedzeniem. Wymagana jest wcześniejsza wizyta we włoskim urzędzie stanu cywilnego, aczkolwiek istnieją pewne wyjątki. Trzeba pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnego regulaminu danej gminy. 


ŚLUB WYZNANIOWY INNYCH RELIGII


Ceremonia odbywa się tak samo, jak w przypadku ślubu kanonicznego - na podstawie aktu małżeństwa ślubu cywilnego.

1 komentarz:

  1. No ślub we Włoszech to na pewno świetne przeżycie, ale też sporo kwestii organizacyjnych. Fajnie, że ktoś może nam w tym pomóc, bo samo zebranie rodziny i bliskich w tak odległym miejscu już jest sporym wyzwaniem. Świetny blog. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń